Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★½
Edit this entry  
10
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hawk

The Hawk

1935
×
★★
Edit this entry  
04
Western Approaches

Western Approaches

1944
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rope

Rope

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Repast

Repast

1951
×
★★★½
Edit this entry  
03
Final Accord

Final Accord

1936
×
★★★
Edit this entry  
02
Portrait of Jennie

Portrait of Jennie

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Obsession

Obsession

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Edit this entry  
27
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Theorem

Theorem

1968
×
★★½
Edit this entry  
06
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Thirst

Thirst

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hit

The Hit

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Somewhere in the Night

Somewhere in the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
28
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thelma

Thelma

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Edit this entry  
04
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Edit this entry