Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Peter Lewis

Peter Lewis

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Peter
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Peter’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Psycho

    Psycho 1960

    ★★★★★ Rewatched by Peter Lewis 23 Jun 2022

    The first time I was in the "perfect movie except for the psychiatrist scene" camp, but on a second viewing I think even that worked...

  • Sans Soleil

    Sans Soleil 1983

    ★★★★★ Watched by Peter Lewis 11 Jun 2022

    It took me a few tries to get through this, but only because I was compelled to re-watch even before it was over, and continually restarting and rewinding. Dense and hypnotic in a way that's hard to compare to anything else I've seen.

  • Rope

    Rope 1948

    ★★★ Rewatched by Peter Lewis 03 Jun 2022

    A ridiculous plot even for Hitchcock, but I’m adding half a star on re-watch for how much fun everyone was having — especially John Dall, who reminds me of Tim Curry and is the only one acting at just the right level of over-the-topness for the whole movie

  • Portrait of Jennie

    Portrait of Jennie 1948

    ★★★★ Rewatched by Peter Lewis 02 Jun 2022 2

    Jennie has the same origin story as Robin (broken wire killed acrobat parents) and the novel Portrait of Jennie is from 1940, the same year Robin first appeared in a Batman comic...

  • Old Henry

    Old Henry 2021

    ★★★ Watched by Peter Lewis 17 Mar 2022

    It’s fine, I think I’ve just seen too many Westerns

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by Peter Lewis 14 Mar 2022

    Pretty good! But it piles on way too much in the last half hour.

  • The Man Who Knew Too Much

    The Man Who Knew Too Much 1934

    ★★★★ Watched by Peter Lewis 08 Jan 2022

    Not a fan of the 1956 remake, but this version is a lot better

  • Dredd

    Dredd 2012

    ★★★★½ Watched by Peter Lewis 06 Jan 2022

    I wrote that A History of Violence was "one of the few comic book movies that really understands comic books," and this is another one.

  • Hopscotch

    Hopscotch 1980

    ★★★½ Watched by Peter Lewis 29 Dec 2021

    Almost too goofy to recommend, but I recommend it. Kind of like a stage comedy.

  • No Time to Die

    No Time to Die 2021

    ★★★½ Watched by Peter Lewis 13 Oct 2021

    better than I expected!

  • Alien

    Alien 1979

    ★★★★½ Watched by Peter Lewis 26 Sep 2021

    It took me way too long to see this

  • The Hot Rock

    The Hot Rock 1972

    ★★★½ Watched by Peter Lewis 14 May 2021

    A bit too loose for a real heist film and not loose enough for a comic caper, but very likeable and surprisingly well shot

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro