plez has logged 70 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★½
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
Edit this entry  
21
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rapado

Rapado

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Edit this entry  
07
No End

No End

1985
×
Edit this entry  
04
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

Enlighten Us: The Rise and Fall of James Arthur Ray

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La educación del Rey

La educación del Rey

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Leto

Leto

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Boys

Boys

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stinking Heaven

Stinking Heaven

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Absence of Me

Absence of Me

2018
×
Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back Soon

Back Soon

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Edit this entry