Sort by

lyra has logged 524 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The New World

The New World

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Troy

Troy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gulf of Silence

The Gulf of Silence

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
The Iguana with the Tongue of Fire

The Iguana with the Tongue of Fire

1971
×
Read the review Edit this entry  
09
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Indianara

Indianara

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Zombie for Sale

Zombie for Sale

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★
Read the review Edit this entry