lyra has logged 32 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
One Missed Call 2

One Missed Call 2

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Steins;Gate

Steins;Gate

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Lenin

My Lenin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Jesus Shows You the Way to the Highway

Jesus Shows You the Way to the Highway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
Read the review Edit this entry  
02
Re: Cutie Honey

Re: Cutie Honey

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry