PlooplePop has logged 502 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas at Pee-wee's Playhouse

Christmas at Pee-wee's Playhouse

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
24
The Leprechauns' Christmas Gold

The Leprechauns' Christmas Gold

1981
×
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Orange Blossoms for Violet

Orange Blossoms for Violet

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
So Much for So Little

So Much for So Little

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Ought to Be in Pictures

You Ought to Be in Pictures

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stage Door Cartoon

Stage Door Cartoon

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Show Biz Bugs

Show Biz Bugs

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rhapsody Rabbit

Rhapsody Rabbit

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Little Bops

Three Little Bops

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hep Cat

The Hep Cat

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Katnip Kollege

Katnip Kollege

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Love to Singa

I Love to Singa

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hollywood Steps Out

Hollywood Steps Out

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Have You Got Any Castles?

Have You Got Any Castles?

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Corny Concerto

A Corny Concerto

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Book Revue

Book Revue

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back Alley Oproar

Back Alley Oproar

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Mighty Morphin Power Rangers: Alpha's Magical Christmas

Mighty Morphin Power Rangers: Alpha's Magical Christmas

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry