Sort by

Patrick has logged 196 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The 33

The 33

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
Edit this entry  
26
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dreamed Ones

The Dreamed Ones

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Eagle Huntress

The Eagle Huntress

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mother

Mother

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Incident

The Incident

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowden

Snowden

2016
×
Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wedding Plan

The Wedding Plan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
As I Open My Eyes

As I Open My Eyes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

The Music of Strangers: Yo-Yo Ma and the Silk Road Ensemble

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The History of Love

The History of Love

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
Edit this entry  
29
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Made in France

Made in France

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Accountant

The Accountant

2016
×
Edit this entry  
23
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
Edit this entry  
18
Starfish

Starfish

2016
×
Edit this entry  
18
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Inferno

Inferno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ghoul

The Ghoul

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Una

Una

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Norfolk

Norfolk

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry