Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Night Call Nurses

Night Call Nurses

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
It! The Terror from Beyond Space

It! The Terror from Beyond Space

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Naked Souls

Naked Souls

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Equals

Equals

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Verotika

Verotika

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spooks Run Wild

Spooks Run Wild

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sorceress

Sorceress

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
To the Limit

To the Limit

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Danger Route

Danger Route

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Munchie

Munchie

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Woman on Earth

Last Woman on Earth

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Witchery

Witchery

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Over Your Dead Body

Over Your Dead Body

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inoperable

Inoperable

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Howling: New Moon Rising

The Howling: New Moon Rising

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cannibal Girls

Cannibal Girls

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spookies

Spookies

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Necromancer

Necromancer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry