Patrick has logged 441 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Trojan War

Trojan War

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Alfie

Alfie

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Von Ryan's Express

Von Ryan's Express

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Feeding Frenzy

Feeding Frenzy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Delta Force

The Delta Force

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gorilla Interrupted

Gorilla Interrupted

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Back in Time

Back in Time

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry