Patrick has logged 52 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soultaker

Soultaker

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monsters

Monsters

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knuckleball!

Knuckleball!

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bound

Bound

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
When Dinosaurs Ruled the Earth

When Dinosaurs Ruled the Earth

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Burke & Hare

Burke & Hare

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roy Colt and Winchester Jack

Roy Colt and Winchester Jack

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Sheep

Black Sheep

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tromeo & Juliet

Tromeo & Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry