• The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Jamaica Inn

    ★★

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Son of Frankenstein

    ★★★★

  • A Christmas Carol

    ★★★

  • The Citadel

    ★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★

  • Tell Your Children

    ½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Young and Innocent

    ★★★½

  • Dead End

    ★★★

  • Night Key

    ★★★

  • Sabotage

    ★★★

  • Fury

    ★★★

  • Secret Agent

    ★★★

  • Dracula's Daughter

    ★★★

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Captain Blood

    ★★★½

  • A Night at the Opera

    ★★★½

  • The Raven

    ★★★½

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • Werewolf of London

    ★★★

  • Mark of the Vampire

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • The Black Cat

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Private Life of Henry VIII

    ★★★½

  • The Ghoul

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★½

  • Mystery of the Wax Museum

    ★★★

  • The Old Dark House

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★

  • White Zombie

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • M

    ★★★★

  • The Public Enemy

    ★★½

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Little Caesar

    ★★★½

  • Murder!

    ★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • The Man Who Laughs

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • Headin' Home

    ★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★½