• Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    ate & slayed.

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    can never look at a monkey the same again

  • What If

    What If

    ★★★★★

    something about 2014 borderline twee romcoms just so something to me

  • The Broken Hearts Gallery

    The Broken Hearts Gallery

    ★★★★★

    THIS WAS EXACTLY WHAT I NEEDED WHEN I SAID I NEEDED TO WATCH A ROMCOM 

    also this movie makes me feel better about being a hoarder i appreciate it

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★

    Cruella’s Guide To Girlbossing Without Being Cringey.

  • He's All That

    He's All That

    ★★

    the physical and spiritual reaction that i had to seeing tanner shirtless… unlike no other. best part of the movie hands down

  • Cinderella

    Cinderella

    ★★

    it’s a pretty good bad movie. like it’s a bad movie without a doubt but it’s pretty good. if you like bad movies i definitely recommend (i LOVE bad movies, and no i’m not being sarcastic)

  • Mary Poppins Returns

    Mary Poppins Returns

    ★★★★

    made me feel like a kid again and i didn’t even really watch the first one as a kid so… emily blunt did her JOB

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★★

    It’s not your fault. 
    Yeah I know that. 
    Look at me son. It’s not your fault. 

    yeah so i sobbed

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    conclusion: men are trash

  • Life Itself

    Life Itself

    ★★★

    i kept thinking “wow this can’t get any more depressing” and then it did. multiple times.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★★

    im gonna buy a vest. a vest with a lot of pockets, very useful

    florence is an absolute gem in this, it’s a great movie