Phil has logged 400 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hala

Hala

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anger Management

Anger Management

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interiors

Interiors

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Togo

Togo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Villains

Villains

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frankie

Frankie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before You Know It

Before You Know It

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adopt a Highway

Adopt a Highway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Age Out

Age Out

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry