Phil has logged 48 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Share

Share

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hannah Takes the Stairs

Hannah Takes the Stairs

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skin

Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Results

Results

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Family

Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dummy

Dummy

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Conan O'Brien Can't Stop

Conan O'Brien Can't Stop

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shadow

Shadow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Public

The Public

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Burn Your Maps

Burn Your Maps

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Note

Death Note

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Diane

Diane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little

Little

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry