laird has logged 540 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hard Way

The Hard Way

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Get Crazy

Get Crazy

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mixed Blood

Mixed Blood

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Projectionist

The Projectionist

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wrong Cops

Wrong Cops

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Superfights

Superfights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Massacre Mafia Style

Massacre Mafia Style

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tillie and Gus

Tillie and Gus

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beware! The Blob

Beware! The Blob

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Betty Boop's Bamboo Isle

Betty Boop's Bamboo Isle

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Betty Boop for President

Betty Boop for President

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Betty Boop, M.D.

Betty Boop, M.D.

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chess-Nuts

Chess-Nuts

1932
×
★★★½
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Day

Perfect Day

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Tars

Two Tars

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Liberty

Liberty

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Business

Big Business

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
11
Loaded Guns

Loaded Guns

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Descendant of the Sun

Descendant of the Sun

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Buddha's Palm

Buddha's Palm

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mad Bomber

The Mad Bomber

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blood Sabbath

Blood Sabbath

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lady in Red

The Lady in Red

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Identikit

Identikit

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Red Riding Hood and Tom Thumb vs. the Monsters

Little Red Riding Hood and Tom Thumb vs. the Monsters

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Toyen

Toyen

2005
×
★★½
Edit this entry