Sort by

laird has logged 491 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
God of Gamblers

God of Gamblers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Drone Boning

Drone Boning

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Christmas Tree

Magic Christmas Tree

1964
×
Edit this entry  
15
Jingle Bell Rocks!

Jingle Bell Rocks!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night of Vampyrmania

Night of Vampyrmania

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meet the Baron

Meet the Baron

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muthers

The Muthers

1976
×
Read the review Edit this entry  
09
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Canary Murder Case

The Canary Murder Case

1929
×
★★★
Edit this entry  
05
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent One

The Magnificent One

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Squeaker

The Squeaker

1937
×
★★★
Edit this entry  
28
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Lizard

Black Lizard

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moron Movies

Moron Movies

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
Beach Balls

Beach Balls

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Slaughterhouse Rock

Slaughterhouse Rock

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Meat Eater

Big Meat Eater

1982
×
Edit this entry  
25
Home Sweet Home

Home Sweet Home

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shock Value: The Movie — How Dan O’Bannon and Some USC Outsiders Helped Invent Modern Horror

Shock Value: The Movie — How Dan O’Bannon and Some USC Outsiders Helped Invent Modern Horror

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evolution of a Criminal

Evolution of a Criminal

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Absolute Deception

Absolute Deception

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Driven to Kill

Driven to Kill

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Desert Kickboxer

Desert Kickboxer

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Brain Fix

Brain Fix

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
Hit List

Hit List

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Murder on the Emerald Seas

Murder on the Emerald Seas

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry