RSS feed for laird

laird has logged 47 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let Me Die a Woman

Let Me Die a Woman

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cat Ate the Parakeet

The Cat Ate the Parakeet

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Party Camp

Party Camp

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Go for Broke

Go for Broke

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chocolate

Chocolate

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scum of the Earth

Scum of the Earth

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Devil's Express

Devil's Express

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Hang Up

Don't Hang Up

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Who's Minding the Store?

Who's Minding the Store?

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stigma

Stigma

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
Edit this entry  
17
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Go West

Go West

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Final Score

Final Score

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good Fairy

The Good Fairy

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Monster of Blackwood Castle

The Monster of Blackwood Castle

1968
×
Edit this entry  
11
Night of the Bloody Apes

Night of the Bloody Apes

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Aces Go Places

Aces Go Places

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look in the Basement

Don't Look in the Basement

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

Sometimes Aunt Martha Does Dreadful Things

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Chase

The Chase

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alias Nick Beal

Alias Nick Beal

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Le chant du styrène

Le chant du styrène

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cry Danger

Cry Danger

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crashout

Crashout

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Larceny

Larceny

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry