Sort by

laird has logged 31 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gas! -Or- It Became Necessary to Destroy the World in Order to Save It.

Gas! -Or- It Became Necessary to Destroy the World in Order to Save It.

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Witch from Nepal

Witch from Nepal

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
Edit this entry  
27
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magic Blade

The Magic Blade

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crack House

Crack House

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady of Burlesque

Lady of Burlesque

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oddballs

Oddballs

1984
×
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rat Pfink a Boo Boo

Rat Pfink a Boo Boo

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Edit this entry  
14
Internes Can't Take Money

Internes Can't Take Money

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Summer Camp Nightmare

Summer Camp Nightmare

1987
×
Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lolly-Madonna XXX

Lolly-Madonna XXX

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Miss Nude America

Miss Nude America

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
06
Wonder Women

Wonder Women

1973
×
Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Machete Maidens Unleashed!

Machete Maidens Unleashed!

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry