laird has logged 33 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Secret of Dr. Orloff

The Secret of Dr. Orloff

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★½
Edit this entry  
28
Doctor Bloodbath

Doctor Bloodbath

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hot, the Cool and the Vicious

The Hot, the Cool and the Vicious

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Elliot

Kung Fu Elliot

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Family Jewels

The Family Jewels

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Saragossa Manuscript

The Saragossa Manuscript

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Dobermans

The Amazing Dobermans

1976
×
Read the review Edit this entry  
24
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Invincible Space Streaker

The Invincible Space Streaker

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Without Face

The Man Without Face

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last of the American Hoboes

The Last of the American Hoboes

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Soultangler

The Soultangler

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Born Winner

Born Winner

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Humanoid

The Humanoid

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hickey & Boggs

Hickey & Boggs

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
The Unholy Three

The Unholy Three

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Strangers in the Night

Strangers in the Night

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Level Five

Level Five

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Outside the Law

Outside the Law

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Drug

Death Drug

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Gang Boys

Gang Boys

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dark Star

Dark Star

1974
×
Edit this entry  
09
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
Edit this entry