Sort by

laird has logged 416 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soaked in Bleach

Soaked in Bleach

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
Edit this entry  
23
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nothing Lasts Forever

Nothing Lasts Forever

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weddings and Babies

Weddings and Babies

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Whole Shootin' Match

The Whole Shootin' Match

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killpoint

Killpoint

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lovers and Lollipops

Lovers and Lollipops

1956
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marjoe

Marjoe

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
Edit this entry  
08
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Black Tavern

The Black Tavern

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blotto

Blotto

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Pair of Tights

A Pair of Tights

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Movie Night

Movie Night

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Message from Space

Message from Space

1978
×
Read the review Edit this entry  
30
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Toys Are Not for Children

Toys Are Not for Children

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Problem Child

Problem Child

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goodbye, 20th Century

Goodbye, 20th Century

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Love You Again

I Love You Again

1940
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bruce Lee: The Man, The Myth

Bruce Lee: The Man, The Myth

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry