laird has logged 37 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Traitor's Gate

Traitor's Gate

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Get Rollin'

Get Rollin'

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spookies

Spookies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Play

Play

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Loving and Laughing

Loving and Laughing

1971
×
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Girls for the Boys

Bad Girls for the Boys

1966
×
Read the review Edit this entry  
14
Through a Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People

Through a Lens Darkly: Black Photographers and the Emergence of a People

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Werewolf

The Werewolf

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Killer Nun

Killer Nun

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Hero

Little Hero

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cocktail Hostesses

The Cocktail Hostesses

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Altman

Altman

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Dark of the Sun

Dark of the Sun

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 'Imp'probable Mr. Wee Gee

The 'Imp'probable Mr. Wee Gee

1966
×
Read the review Edit this entry  
07
Hard Women

Hard Women

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Brotherhood of Satan

The Brotherhood of Satan

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Natas: The Reflection

Natas: The Reflection

1986
×
Read the review Edit this entry  
01
Oh, God! You Devil

Oh, God! You Devil

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Satan Killer

The Satan Killer

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Devil Fetus

Devil Fetus

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry