Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Youth

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★½

  • Mistress America

    ★★★½

  • Everest

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★

  • Leviathan

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★

  • The Salt of the Earth

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★½

  • Foxcatcher

    ★★★½

  • Lethal Weapon

    ★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★½

  • The Player

    ★★★½

  • Nashville

    ★★★½

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 105 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

The Judge

Jan 2

Last Film

Pacific Rim

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
43 films
Action
33 films
Comedy
33 films
Adventure
26 films
Thriller
25 films
Sci Fi
23 films
Crime
18 films
Documentary
12 films
Mystery
9 films
Romance
8 films
USA
87 films
UK
16 films
France
7 films
Germany
6 films
Australia
4 films
New Zealand
3 films
China
3 films
Brazil
3 films
Greece
2 films
Italy
2 films
English
101 films
Spanish
9 films
German
9 films
French
8 films
Italian
6 films
Japanese
4 films
Russian
4 films
Portuguese
3 films
Chinese
3 films
Swedish
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Dressed to Kill
Average weighted rating:

3.1

Films Giedrius watched in 2015

  • Pacific Rim
  • The Hateful Eight
  • Spectre
  • The Maze Runner
  • House of Flying Daggers
  • Irrational Man
  • Sicario
  • The Ridiculous 6
  • Los Angeles Plays Itself
  • The Hustler
  • Dark Star: HR Giger’s World
  • A Most Wanted Man
  • Deepsea Challenge
  • Aliens of the Deep
  • The Signal
  • The Skeleton Twins
  • Mistress America
  • The Ghost and the Darkness
  • Ant-Man
  • 48 Hrs.
  • Emperor
  • What We Do in the Shadows
  • Fantastic Four
  • Trainwreck
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • The Robe
  • Inherit the Wind
  • Inside Out
  • Youth
  • Everest
  • Batman
  • Dressed to Kill
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Happy People: A Year in the Taiga
  • When Worlds Collide
  • Patton
  • Pixels
  • Black Mass
  • Page One: Inside the New York Times
  • The Salt of the Earth
  • The Search for General Tso
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Miracle Mile
  • Tomorrowland
  • House of Bamboo
  • Wet Hot American Summer
  • Monkey Business
  • Slow West
  • Ex Machina
  • Jupiter Ascending
  • True Story
  • Jurassic World
  • Invasion of the Body Snatchers
  • While We're Young
  • Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles
  • Kung Fury
  • Avengers: Age of Ultron
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • X: The Man with the X-Ray Eyes
  • Mad Max: Fury Road
  • The Long Goodbye
  • Nashville
  • Furious 7
  • Get Hard
  • M*A*S*H
  • The Player
  • Altman
  • Die Hard
  • The Wedding Ringer
  • Hot Tub Time Machine 2
  • Blackhat
  • Red River
  • Listen Up Philip
  • Starsky & Hutch
  • Focus
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Exodus: Gods and Kings
  • Vice
  • Lethal Weapon 2
  • Lethal Weapon
  • Citizenfour
  • Inherent Vice
  • Ida
  • The Man Who Fell to Earth
  • Paddington
  • Winter Sleep
  • Ali
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Narco Cultura
  • National Lampoon's European Vacation
  • The Boxtrolls
  • Leviathan
  • John Wick
  • Foxcatcher
  • Whiplash
  • The Imitation Game
  • Big Hero 6
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Love Is Strange
  • Land Ho!
  • This Is Where I Leave You
  • The Judge

World Map

Highly rated films Giedrius is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Room
  • Mustang
  • Carol

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more