Highest rated films

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • A Futile and Stupid Gesture

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • 3 Women

    ★★★★

  • Viridiana

    ★★★★

  • The Sacrifice

    ★★★½

  • The Conformist

    ★★★½

  • Sisters

    ★★★½

  • Voyage of Time: Life's Journey

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 3 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Logan's Run

Jan 6

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Sci Fi
10 films
Action
8 films
Thriller
8 films
Adventure
8 films
Comedy
6 films
Crime
6 films
Horror
6 films
Mystery
6 films
Romance
3 films
USA
30 films
UK
9 films
Germany
4 films
France
4 films
Italy
2 films
Spain
2 films
Sweden
1 film
Malta
1 film
Ireland
1 film
Japan
1 film
English
34 films
French
6 films
Japanese
3 films
Spanish
2 films
Latin
1 film
Swedish
1 film
German
1 film
Icelandic
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 52

Watchlist

Stars

Director

Crew & Studios

Giedrius’s most liked review

Ready Player One

★★½

Visually overwhelming, stuffed with pop-culture references and undeveloped characters, it felt nothing like Spielbergs other films I grew up with. “Why can’t we go backward for once?”

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Sacrifice
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Titan
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Thor: Ragnarok
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Farthest
Average weighted rating:

3.9

Films Giedrius watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Suspiria
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Sisters
  • Howl's Moving Castle
  • Upgrade
  • BlacKkKlansman
  • The Conformist
  • The Wicker Man
  • Isle of Dogs
  • Rampage
  • Viridiana
  • The Last of the Mohicans
  • You Were Never Really Here
  • The Virgin Suicides
  • Phantom Thread
  • Ready Player One
  • Young Guns II
  • The Titan
  • Wild Wild Country
  • Annihilation
  • 3 Women
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Outsider
  • Harper
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • The Farthest
  • The Cloverfield Paradox
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Suburbicon
  • Murder on the Orient Express
  • Thor: Ragnarok
  • The Sacrifice
  • The Bad Batch
  • The Time Machine
  • Logan's Run

World Map

Highly rated films Giedrius is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Roma
  • Blindspotting
  • Capernaum

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more