maykon has logged 241 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
All in My Family

All in My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
09
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★½
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Head

Head

1968
×
★★½
Edit this entry  
03
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
01
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Edit this entry