PolaroidJack has logged 83 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
08
Top Gear: Polar Special

Top Gear: Polar Special

2007
×
Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dawns Here Are Quiet

The Dawns Here Are Quiet

1972
×
★★★½
Edit this entry  
01
They Fought for Their Motherland

They Fought for Their Motherland

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Father of a Soldier

Father of a Soldier

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
27
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fate of a Man

Fate of a Man

1959
×
★★★
Edit this entry  
21
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
Edit this entry  
20
The Fall of Berlin

The Fall of Berlin

1950
×
★★★
Edit this entry  
19
Rainbow

Rainbow

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
Blockade

Blockade

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
No Greater Love

No Greater Love

1943
×
★★½
Edit this entry  
18
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★½
Edit this entry  
12
Truth and Lies: Waco

Truth and Lies: Waco

2018
×
Edit this entry  
07
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★½
Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
26
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★½
Edit this entry  
18
Promare

Promare

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bio-Dome

Bio-Dome

1996
×
★½
Edit this entry  
13
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Edit this entry  
13
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Edit this entry  
12
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Trauma

Trauma

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
Edit this entry  
07
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Sex Drive

Sex Drive

2008
×
Read the review Edit this entry  
03
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Piranhaconda

Piranhaconda

2012
×
Edit this entry  
31
The Night of a Thousand Cats

The Night of a Thousand Cats

1972
×
★★
Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Pokémon: Jirachi Wish Maker

Pokémon: Jirachi Wish Maker

2003
×
★★
Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry