[polly] has logged 144 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Beau

Beau

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Wounds

Wounds

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Beyoncé Presents: Making The Gift

Beyoncé Presents: Making The Gift

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Mardi Gras Massacre

Mardi Gras Massacre

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Edit this entry  
01
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Edit this entry