Sort by
  • Doctor Who: Wild Blue Yonder

  • Doctor Who: The Star Beast

  • Doctor Who Children in Need Special 2023

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ★★★★

  • Poison

  • The Rat Catcher

  • The Swan

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★★★

  • Oppenheimer

    ★★★★

  • Barbie

    ★★★★

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Asteroid City

    ★★★★½

  • Call Me Kate

    ★★★½

  • Queen Charlotte: A Bridgerton Story

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★

  • BEEF

  • Pretty Baby: Brooke Shields

  • boygenius: the film

  • Sharper

    ★★★

  • Past Lives

    ★★★★½

  • Babylon

    ★★★½

  • Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

  • The Elephant Whisperers

  • The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

  • Disenchanted

  • Enola Holmes 2

  • Black Panther: Wakanda Forever

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

  • All Quiet on the Western Front

  • Causeway

    ★★★★

  • The Fabelmans

  • Glass Onion

  • See How They Run

  • The Banshees of Inisherin

  • The Whale

    ★★½

  • Empire of Light

    ★★★

  • Women Talking

    ★★★½

  • TÁR

    ★★★★

  • White Noise

    ★★★½

  • The Last Movie Stars

    ★★★★

  • Nope

    ★★★★

  • Where the Crawdads Sing

    ★★½

  • Persuasion

  • Thor: Love and Thunder

  • Lightyear

  • Le Pupille

  • Close

    ★★★½

  • Elvis

  • Prehistoric Planet

  • Decision to Leave

  • Jurassic World Dominion

  • Triangle of Sadness

    ★★★½

  • Aftersun

  • Corsage

    ★★★½

  • Top Gun: Maverick

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

  • Downton Abbey: A New Era

  • White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

  • To Leslie

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

  • Embrace the Panda: Making Turning Red

  • An Irish Goodbye

  • Turning Red

  • The Batman

  • The Quiet Girl

    ★★★★½

  • The Sky Is Everywhere

  • Cha Cha Real Smooth

    ★★★½

  • Good Luck to You, Leo Grande

  • Living

    ★★★½

  • The Martha Mitchell Effect

  • Fire of Love

    ★★★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts