Sort by

PollyPrecoder has logged 531 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Watch

The Black Watch

1929
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fine Manners

Fine Manners

1926
×
★★★★
Edit this entry  
29
I'll Be Alone After Midnight

I'll Be Alone After Midnight

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Business and Pleasure

Business and Pleasure

1932
×
★★★½
Edit this entry  
27
False Impressions

False Impressions

1932
×
★★½
Edit this entry  
27
Tired Feet

Tired Feet

1933
×
★★
Edit this entry  
26
Whoopee!

Whoopee!

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
Edit this entry  
24
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Honey

Honey

1930
×
★★½
Edit this entry  
21
Hogfather

Hogfather

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
April Fool

April Fool

1926
×
★★★
Edit this entry  
18
A Warm Corner

A Warm Corner

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Spectacle Maker

The Spectacle Maker

1934
×
★★★
Edit this entry  
17
Absinthe

Absinthe

1913
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Women

Three Women

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crashing Hollywood

Crashing Hollywood

1931
×
★★★
Edit this entry  
16
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Night Parade

Night Parade

1929
×
★★½
Edit this entry  
14
The Saturday Night Kid

The Saturday Night Kid

1929
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sherlock's Home

Sherlock's Home

1924
×
★★★
Edit this entry  
12
A Muddy Romance

A Muddy Romance

1913
×
★★½
Edit this entry  
12
Raise the Rent

Raise the Rent

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ma cousine de Varsovie

Ma cousine de Varsovie

1931
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ma's Pride and Joy

Ma's Pride and Joy

1932
×
★★
Edit this entry  
06
Geometry

Geometry

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Come on Danger!

Come on Danger!

1932
×
★★★
Edit this entry  
03
Hawthorne of the U.S.A.

Hawthorne of the U.S.A.

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ella Cinders

Ella Cinders

1926
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Lost Jungle

The Lost Jungle

1934
×
★★★½
Edit this entry  
30
That Goes Double

That Goes Double

1933
×
★★★
Edit this entry  
29
Out of Singapore

Out of Singapore

1932
×
★★
Edit this entry  
28
The Mysterious Mystery!

The Mysterious Mystery!

1924
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yukon Jake

Yukon Jake

1924
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
21
For Heaven's Sake

For Heaven's Sake

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Her First Kiss

Her First Kiss

1919
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Village Chestnut

The Village Chestnut

1918
×
★★★
Edit this entry  
21
By Might of His Right

By Might of His Right

1915
×
★★★★
Edit this entry  
21
Won in a Closet

Won in a Closet

1914
×
★★★★½
Edit this entry  
20
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Garage

The Garage

1920
×
★★★★
Edit this entry  
20
Camping Out

Camping Out

1919
×
★★★½
Edit this entry  
20
Good Night, Nurse!

Good Night, Nurse!

1918
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fatty’s Reckless Fling

Fatty’s Reckless Fling

1915
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Dad's Choice

Dad's Choice

1928
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scrambled Weddings

Scrambled Weddings

1928
×
★★★½
Edit this entry