Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Edit this entry  
19
Limbo

Limbo

2020
×
Edit this entry  
19
Violation

Violation

2020
×
Edit this entry  
18
Violation

Violation

2020
×
Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
Edit this entry  
16
Beans

Beans

2020
×
Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
Edit this entry  
12
No Ordinary Man

No Ordinary Man

2020
×
Edit this entry  
12
Spring Blossom

Spring Blossom

2020
×
Edit this entry  
10
Eric Clapton: Life in 12 Bars

Eric Clapton: Life in 12 Bars

2017
×
Edit this entry  
08
Modern Times

Modern Times

1936
×
Edit this entry  
07
Sabotage

Sabotage

1936
×
Edit this entry  
31
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ransom!

Ransom!

1956
×
Edit this entry  
08
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Sacred Planet

Sacred Planet

2004
×
Edit this entry  
22
Ordeal by Innocence

Ordeal by Innocence

2018
×
Edit this entry  
20
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★★
Edit this entry  
15
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Edit this entry  
03
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
Edit this entry  
21
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bullitt

Bullitt

1968
×
Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Edit this entry  
16
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sid & Judy

Sid & Judy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
Edit this entry  
18
Perfect Strangers

Perfect Strangers

1945
×
Edit this entry