RSS feed for Emma

Emma has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
Glory

Glory

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
13
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
Edit this entry  
25
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
Edit this entry  
15
Greed

Greed

2019
×
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dirt Music

Dirt Music

×
★★★
Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
La belle époque

La belle époque

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
My Zoe

My Zoe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
19
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
Edit this entry  
20
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
25
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Professionals

The Professionals

1966
×
Edit this entry  
17
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry