Highest rated films

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Philomena

    ★★★★

  • Midnight

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • The Great Mouse Detective

    ★★★★

  • Miss Representation

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 3.4 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Zero Dark Thirty

Jan 11

Most Watched

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

twice

Frances Ha

twice

Last Film

Gravity

Dec 7

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Comedy
12 films
Adventure
8 films
Sci Fi
8 films
Action
7 films
Thriller
6 films
Romance
6 films
History
4 films
Family
4 films
Mystery
3 films
USA
29 films
UK
13 films
France
3 films
Brazil
2 films
Greece
2 films
Germany
2 films
Switzerland
2 films
Ireland
1 film
Canada
1 film
Australia
1 film
English
40 films
French
7 films
Japanese
2 films
Arabic
2 films
Hindi
1 film
Italian
1 film
Tamil
1 film
Turkish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Emma’s most liked list

TIFF 2013

Movies I took in during the 2013 annual film fest in Toronto.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Before Midnight
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Oz the Great and Powerful
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Gravity
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Mary, Queen of Scots
Average weighted rating:

3.1

Films Emma watched in 2013

  • Gravity
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Thor: The Dark World
  • Gattaca
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Double
  • Le Week-End
  • Mary, Queen of Scots
  • Belle
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • The Last of Robin Hood
  • The Stag
  • Under the Skin
  • August: Osage County
  • 12 Years a Slave
  • Miss Representation
  • Philomena
  • The World's End
  • Only Lovers Left Alive
  • Before Midnight
  • Monsters University
  • Frances Ha
  • Frances Ha
  • Bachelorette
  • Tapeheads
  • Rush
  • Star Trek Into Darkness
  • Secret Beyond the Door
  • Iron Man 3
  • The Sapphires
  • The Great Lie
  • The Servant
  • Wreck-It Ralph
  • The Great Mouse Detective
  • Oz the Great and Powerful
  • Kamikaze Girls
  • Midnight
  • Life of Pi
  • Les Misérables
  • Zero Dark Thirty

World Map

Highly rated films Emma is yet to see

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Barber's Tales
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Short Term 12
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Bo Burnham: What.
  • Grounded: Making The Last of Us

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more