Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • National Theatre Live: A View from the Bridge

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Mr. Holmes

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Suite Française

    ★★★★

  • Educating Rita

    ★★★★

  • We Are Many

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Jan 10

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
27 films
Action
12 films
Adventure
9 films
Comedy
9 films
Thriller
8 films
Horror
7 films
Romance
7 films
Fantasy
5 films
Sci Fi
5 films
Mystery
5 films
USA
27 films
UK
24 films
Canada
7 films
France
7 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Spain
1 film
English
47 films
French
7 films
Italian
6 films
German
5 films
Spanish
3 films
Chinese
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Emma’s most liked review

Mad Max: Fury Road

★★★★★

My very articulate review of George Miller's latest: Holy s^*t, that was a goddamn masterpiece. I'm still practically speechless after watching it two hours ago so I'm afraid that's the best I'm able to do at conveying my feelings for the film at this point. Hopefully I'll get my brain back at some stage in the future. Mostly so I can see it again.

More reviews

Emma’s most liked list

TIFF 2015

A tally of the feature flicks I'm seeing as part of the Toronto International Film Festival...2015 edition!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Hellions
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

National Theatre Live: A View from the Bridge
Average weighted rating:

4.0

Films Emma watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Carol
  • Brooklyn
  • Suffragette
  • Spectre
  • Night of the Demon
  • Crimson Peak
  • The Martian
  • Trainwreck
  • Hellions
  • The Ones Below
  • The Witch
  • 45 Years
  • Born to Be Blue
  • ma ma
  • Miss You Already
  • Closet Monster
  • The Core
  • Amy
  • Abraham Lincoln: Vampire Hunter
  • Mr. Holmes
  • Jurassic World
  • Spy
  • London Road
  • The New Girlfriend
  • San Andreas
  • Man Up
  • Educating Rita
  • Clouds of Sils Maria
  • We Are Many
  • Mad Max: Fury Road
  • Dracula Untold
  • The Spiral Staircase
  • Far from the Madding Crowd
  • The Falling
  • The Eichmann Show
  • Dior and I
  • National Theatre Live: A View from the Bridge
  • Suite Française
  • Kingsman: The Secret Service
  • American Sniper
  • Whiplash
  • The History Boys
  • Paddington
  • Boyhood
  • Foxcatcher
  • Selma
  • Into the Woods
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

World Map

Highly rated films Emma is yet to see

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Mustang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more