Highest rated films

  • 13th

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Love & Friendship

    ★★★★

  • Prevenge

    ★★★★

  • Finding Dory

    ★★★½

  • Our Kind of Traitor

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Cabaret

    ★★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Out of Africa

    ★★★★

  • The Candidate

    ★★★★

  • Death Comes to Pemberley

    ★★★★

  • Miss Sharon Jones!

    ★★★★

  • The Young Victoria

    ★★★½

  • My Favorite Wife

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

The Big Short

Feb 6

Most Watched

Love & Friendship

twice

Doctor Strange

twice

The Haunting

twice

Cabaret

twice

Last Film

Meet Me in St. Louis

Dec 12

Genres, Countries & Languages

Drama
31 films
Comedy
20 films
Romance
14 films
Adventure
12 films
Thriller
9 films
Horror
8 films
History
8 films
Action
7 films
Family
6 films
Documentary
6 films
USA
43 films
UK
23 films
France
7 films
Ireland
3 films
Canada
3 films
Germany
3 films
India
3 films
Netherlands
2 films
New Zealand
2 films
Australia
2 films
English
62 films
German
10 films
French
4 films
Russian
3 films
Italian
2 films
Norwegian
1 film
Portuguese
1 film
Romanian
1 film
Spanish
1 film
Swahili
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Emma’s most liked review

Doctor Strange

★★★★

A solid origin story elevated by mind-blowing effects (you've never seen anything like this), Giacchino's excellent score, and a well-cast, talented group of actors led by a great Cumberbatch who is clearly having the time of his life playing the magical, Mister/Doctor/Sorcerer Supreme. The humour stands out too. Was worried…

More reviews

Emma’s most liked list

TIFF 2016

A tally of the feature flicks I'm seeing as part of the Toronto International Film Festival...2016 edition!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

13th
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Below Her Mouth
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Captain America: Civil War
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Anatomy of Violence
Average weighted rating:

3.0

Films Emma watched in 2016

  • Meet Me in St. Louis
  • Love & Friendship
  • Tangled
  • My Favorite Wife
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Miss Sharon Jones!
  • The Confessions of Thomas Quick
  • What We Do in the Shadows
  • Eddie the Eagle
  • The Candidate
  • Doctor Strange
  • Tomorrow Is Forever
  • Doctor Strange
  • The Haunting
  • Shaun of the Dead
  • By the Sea
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • The Haunting
  • Out of Africa
  • The Witness
  • A.C.O.D.
  • 13th
  • The Awakening
  • I Am Steve McQueen
  • Three Days of Terror: The Charlie Hebdo Attacks
  • The Journey Is the Destination
  • Below Her Mouth
  • Anatomy of Violence
  • Prevenge
  • Christine
  • Denial
  • Things to Come
  • Handsome Devil
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House
  • A United Kingdom
  • American Pastoral
  • Carrie Pilby
  • Free Fire
  • The Imitation Game
  • Jurassic World
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Light Between Oceans
  • Cabaret
  • Cabaret
  • Florence Foster Jenkins
  • Jurassic Park
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • Zootopia
  • The Young Victoria
  • Love & Friendship
  • Our Kind of Traitor
  • The Lego Movie
  • Finding Dory
  • The Nice Guys
  • A Bigger Splash
  • Captain America: Civil War
  • Summer in February
  • Death Comes to Pemberley
  • Hail, Caesar!
  • Bridge of Spies
  • Steve Jobs
  • The Big Short

World Map

Highly rated films Emma is yet to see

  • The Handmaiden
  • The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Second Night
  • Your Name.
  • She Loves Me
  • One More Time with Feeling
  • Martírio

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more