Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • High-Rise

    ★★★★½

  • The Crying Game

    ★★★★½

  • Deadpool

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • Jackie

    ★★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★★★

  • Tower

    ★★★★

  • A Royal Affair

    ★★★★

  • The Uninvited

    ★★★★

  • Holiday Inn

    ★★★★

  • Matt Shepard Is a Friend of Mine

    ★★★★

  • Miss Julie

    ★★★½

  • The Man in Grey

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Hunt for the Wilderpeople

Jan 15

Last Film

Call Me by Your Name

Dec 17

Genres, Countries & Languages

Drama
38 films
Comedy
18 films
Action
15 films
Romance
15 films
Adventure
12 films
Fantasy
7 films
Crime
7 films
History
7 films
Horror
6 films
Thriller
6 films
USA
41 films
UK
18 films
France
7 films
Germany
7 films
Ireland
5 films
Sweden
4 films
Belgium
2 films
Denmark
2 films
Hungary
1 film
Iran
1 film
English
59 films
French
8 films
German
6 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Danish
2 films
Italian
2 films
Swedish
2 films
Korean
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Emma’s most liked review

Beauty and the Beast

★★★½

A splendid (perfectly cast) cast and stunning visuals make this live-action re-make worth the price of admission. With more backstory and depth of characterization and a few forgettable new musical numbers, there are hits and misses when it comes to new additions but overall it works and works very well indeed.

More reviews

Emma’s most liked list

Top 10 Films of 2017

My final top 10 tally for 2017...a truly incredible year for cinema. Four films I wasn't able to fit in that may possibly have changed the outcome: I, Tonya, The Disaster Artist, The Florida Project and The Post.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Pompeii
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Unknown
Average weighted rating:

3.1

Films Emma watched in 2017

  • Call Me by Your Name
  • Holiday Inn
  • Pompeii
  • The Last of the Mohicans
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Thor: Ragnarok
  • Murder on the Orient Express
  • A Royal Affair
  • Miss Julie
  • The Crying Game
  • The Man in Grey
  • The Seventh Veil
  • The Uninvited
  • The Haunting
  • The Trip to Spain
  • The Beguiled
  • Hidden Figures
  • Disappearance
  • The Death of Stalin
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lady Bird
  • Disobedience
  • The Shape of Water
  • Unicorn Store
  • The Lodgers
  • Marrowbone
  • In the Fade
  • The Square
  • Euphoria
  • The Children Act
  • The Current War
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • On Chesil Beach
  • Jackie
  • Baby Driver
  • Moana
  • Atomic Blonde
  • Spider-Man: Homecoming
  • Dunkirk
  • Okja
  • The Big Sick
  • Wonder Woman
  • The Unknown
  • Tower
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Chris Gethard: Career Suicide
  • Maria Bamford: Old Baby
  • Bridget Jones's Baby
  • Newtown
  • Get Out
  • Beauty and the Beast
  • Matt Shepard Is a Friend of Mine
  • X-Men: Apocalypse
  • Logan
  • Deadpool
  • Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special
  • High-Rise
  • The Quiet Man
  • The Nice Guys
  • Hunt for the Wilderpeople

World Map

Highly rated films Emma is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • One Love Manchester
  • Coco
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more