Highest rated films

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Sense and Sensibility

    ★★★★★

  • Gosford Park

    ★★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★½

  • Black Hawk Down

    ★★★★½

  • To Have and Have Not

    ★★★★½

  • A Night to Remember

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 36 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

1917

Jan 12

Last Film

Black Hawk Down

May 15

Genres, Countries & Languages

Drama
18 films
Comedy
13 films
Action
12 films
Romance
8 films
Adventure
8 films
Thriller
7 films
War
6 films
History
4 films
Crime
4 films
Family
3 films
USA
26 films
UK
15 films
Canada
2 films
France
2 films
Italy
1 film
Spain
1 film
India
1 film
Czechia
1 film
Germany
1 film
Australia
1 film
English
36 films
French
6 films
German
6 films
Italian
3 films
Russian
3 films
Latin
1 film
Polish
1 film
Spanish
1 film
Somali
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Paddington 2
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Deep Blue Sea
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

1917
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind
Average weighted rating:

3.4

Films Emma watched in 2020

  • Black Hawk Down
  • Ransom!
  • Mister Roberts
  • Paddington 2
  • Sacred Planet
  • Ordeal by Innocence
  • To Have and Have Not
  • Gilda
  • Gosford Park
  • Dark Victory
  • Top Hat
  • A Night to Remember
  • Wonder Woman
  • Top Gun
  • Casino Royale
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Deep Blue Sea
  • Paddington
  • Monty Python and the Holy Grail
  • You Can't Take It with You
  • Sense and Sensibility
  • First Man
  • Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Four Weddings and a Funeral
  • Bullitt
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • The Quiet Man
  • Captain Blood
  • Sid & Judy
  • In Which We Serve
  • Perfect Strangers
  • Ode to Joy
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • 1917

World Map

Highly rated films Emma is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • Chunky Shrapnel
  • Minari
  • Happiness Continues
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Whitmer Thomas: The Golden One
  • Boys State

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more