Sort by

Matt has logged 470 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★
Edit this entry  
30
The Staircase II: The Last Chance

The Staircase II: The Last Chance

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Staircase

The Staircase

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killer Must Kill Again

The Killer Must Kill Again

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Edit this entry  
19
Dagon

Dagon

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
So Sweet, So Dead

So Sweet, So Dead

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1949
×
★★★
Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★
Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
The Sorcerers

The Sorcerers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★
Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tau

Tau

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Prophecy

The Prophecy

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Killing Ground

Killing Ground

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The House That Dripped Blood

The House That Dripped Blood

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Suckablood

Suckablood

2012
×
Edit this entry  
28
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★
Read the review Edit this entry