Sort by

martika has logged 41 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Edit this entry  
24
In Time

In Time

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
19
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
Edit this entry  
16
The Party

The Party

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mermaids

Mermaids

1990
×
Read the review Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
Edit this entry  
04
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry