martika has logged 39 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Edit this entry  
25
Mad Love

Mad Love

1995
×
Edit this entry  
24
Excision

Excision

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unsound

Unsound

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gemini

Gemini

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Host

The Host

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Edit this entry  
12
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria

Euphoria

2017
×
Edit this entry  
10
Quay

Quay

2015
×
Edit this entry  
10
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★½
Edit this entry  
09
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
08
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
Edit this entry  
08
Flower

Flower

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
½
Edit this entry  
05
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
04
Following

Following

1998
×
Edit this entry  
03
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★½
Edit this entry  
03
Milk

Milk

2008
×
Edit this entry  
02
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Edit this entry