pondssmile has logged 124 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Letter from Your Lover

The Last Letter from Your Lover

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Silver Skates

Silver Skates

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gully

Gully

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★
Edit this entry  
15
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Flashback

Flashback

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Port Authority

Port Authority

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Edit this entry  
30
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Egon Schiele: Death and the Maiden

Egon Schiele: Death and the Maiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
And Tomorrow the Entire World

And Tomorrow the Entire World

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
French Exit

French Exit

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
16
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Here Are the Young Men

Here Are the Young Men

2020
×
Edit this entry  
09
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Baader Meinhof Complex

The Baader Meinhof Complex

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Another Year

Another Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
A Childhood

A Childhood

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Don’t Cry, Pretty Girls!

Don’t Cry, Pretty Girls!

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Queen & Country

Queen & Country

2014
×
★½
Edit this entry