Sort by

Pond has logged 659 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Like Water for Chocolate

Like Water for Chocolate

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★½
Edit this entry  
30
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★
Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Galveston

Galveston

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Life Itself

Life Itself

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unlovable

Unlovable

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Izzy Gets the F*ck Across Town

Izzy Gets the F*ck Across Town

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chronic

Chronic

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Naked

Naked

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seasons

Seasons

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Sadie

Sadie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry