Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
pononoke

pononoke

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for pononoke
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • pononoke’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Our Times

    Our Times 2015

    ★★★★★ Watched by pononoke 17 Jul 2022

    😭😭😭💔

  • Art Museum by the Zoo

    Art Museum by the Zoo 1998

    ★★★★★ Watched by pononoke 17 Jul 2022

    😭❤️❤️❤️

  • Belle de Jour

    Belle de Jour 1967

    ★½ Watched by pononoke 07 Jul 2022

    🥱

  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★★★ Watched by pononoke 30 Jun 2022

    حبيت كيف الفيلم مركز على الضحايا اكثر 
    إيثان هوك بطلل

  • Drowning Love

    Drowning Love 2016

    ★★★ Watched by pononoke 20 Jun 2022

    Idk what just happened

  • Hustlers

    Hustlers 2019

    ★★★★★ Watched by pononoke 12 Jun 2022

    That was too good

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire 2019

    ★★★★★ Watched by pononoke 20 Mar 2022

    😭😭😭😭😭😭

  • Perfect Strangers

    Perfect Strangers 2016

    ★★★★ Watched by pononoke 24 Jan 2022

    #teameva

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast 1991

    ★★★★★ Watched by pononoke 05 Jan 2022

    That was so good

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film 2021

    ★★★★★ Watched by pononoke 13 Nov 2021

    This is so sick fuck I can’t stop crying

  • Breathless

    Breathless 2008

    ★★★★★ Watched by pononoke 21 Jul 2021

    Fuckk

  • Daisies

    Daisies 1966

    ★★★★★ Watched by pononoke 19 Jul 2021

    What a vibe

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.