PopcornIdeology has logged 27 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ginger and Fred

Ginger and Fred

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
City of Women

City of Women

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry