Sort by

PopcornIdeology has logged 334 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nitram

Nitram

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunters

The Hunters

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nailhitter

The Nailhitter

2021
×
Edit this entry  
15
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Reconstruction

The Reconstruction

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
CICADA

CICADA

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Down with the King

Down with the King

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry