Blake has logged 39 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Outrage

Outrage

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Assassins

Assassins

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Liza

Love Liza

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry