Sort by

Chris has logged 254 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good Neighbor

The Good Neighbor

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mascots

Mascots

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Transgressor

The Transgressor

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Final Programme

The Final Programme

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joshy

Joshy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hamlet 2

Hamlet 2

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Holocaust 2000

Holocaust 2000

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Boogens

The Boogens

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry