Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Becky

Becky

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★½
Edit this entry  
19
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★½
Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
F9

F9

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
23
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry