Nate has logged 285 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Taris

Taris

1931
×
Read the review Edit this entry  
31
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
News from Home

News from Home

1976
×
Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
Read the review Edit this entry  
19
Robots

Robots

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★½
Edit this entry  
27
Control

Control

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
SPF-18

SPF-18

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Knock Twice

Don't Knock Twice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry