Sort by

poppy has logged 48 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Phaedra

Phaedra

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wedding Planner

The Wedding Planner

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
After

After

2019
×
★½
Edit this entry  
08
365 Days

365 Days

2020
×
★½
Edit this entry  
07
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Burning Hot Summer

A Burning Hot Summer

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Quills

Quills

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
In Secret

In Secret

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry