Sort by

erik has logged 310 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paula-Paula

Paula-Paula

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bao

Bao

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Skagafjördur

Skagafjördur

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Energie!

Energie!

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lanzarote

Lanzarote

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Duration-Landscape: Road

Duration-Landscape: Road

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faust

Faust

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tales from the Quadead Zone

Tales from the Quadead Zone

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
EMBARGO

EMBARGO

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solidarity

Solidarity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Depart

Depart

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
British Sounds

British Sounds

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Révélateur

Le Révélateur

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Capitalism: Slavery

Capitalism: Slavery

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Capitalism: Child Labor

Capitalism: Child Labor

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bitter Victory

Bitter Victory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Choose Me

Choose Me

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry