Sort by

erik has logged 330 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Requiem for the 20th Century

Requiem for the 20th Century

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pulsar

Pulsar

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Personal Statement

Personal Statement

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder Death Koreatown

Murder Death Koreatown

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
United Red Army

United Red Army

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oxhide

Oxhide

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Executive Koala

Executive Koala

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Sam

Uncle Sam

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Conversation Piece

Conversation Piece

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Terror Toons

Terror Toons

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Highlander II: The Quickening

Highlander II: The Quickening

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death of Yazdgerd

Death of Yazdgerd

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Century of the Self

The Century of the Self

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crosses Over the Wasteland

Crosses Over the Wasteland

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Emissaries of Khalom

The Emissaries of Khalom

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nivhek

Nivhek

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legend of the Mountain

Legend of the Mountain

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dark Room

The Dark Room

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Never Left the White Room

I Never Left the White Room

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rank and File

The Rank and File

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Intimate Stars

The Intimate Stars

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Body Puzzle

Body Puzzle

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hana and Alice

Hana and Alice

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vampire

Vampire

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry